Kasy fiskalne POS i iPOS

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Mianem kas rejestrujących określa się urządzenie elektroniczne przeznaczone do rejestracji obrotu i kwot – podatku dochodowego oraz VAT, należnego ze sprzedaży detalicznej. Tego typu sprzęty spotyka się zarówno w małych, rodzinnych firmach, jak i dużych hipermarketach. Różnić mogą się one od siebie dostępnymi funkcjami, wymiarami czy ceną. Na rynku spotkać można się między innymi z kasami POS oraz iPOS. Jakie są ich cechy charakterystyczne i czym różnią się one od siebie? Szczegółowe informacje na ten temat – poniżej.

Kasy fiskalne POS, inaczej EPOS (od angielskiego Electronic Point Of Sale) to komputer wyposażony w monitor lub wyświetlacz, klawiaturę – klasyczną lub specjalizowaną, czytnik kodów kreskowych, wyświetlacz dla klienta oraz czytnik kart magnetycznych. Ilość oraz rodzaj tego typu urządzeń należy dopasować do indywidualnych potrzeb sklepów. W najprostszej wersji, kasą POS może być klasyczny komputer PC z podłączoną do niego drukarką fiskalną, która podlega homologacji oraz zaostrzonemu traktowaniu przez serwis. Pozostałe elementy mogą być w pełni dowolnie wymieniane oraz naprawiane – nie będzie to pociągało za sobą problemów natury fiskalnej.

Kasy fiskalne POS wyposażone są w oprogramowanie realizujące funkcje sprzedaży i obsługujące urządzenia zewnętrzne takie, jak drukarka fiskalna czy czytnik kodów. Również to oprogramowanie nie podlega homologacji i może być w pełni dowolnie modyfikowane. Jako że kasy POS posiadają dyski twarde, są one w stanie rejestrować niemalże dowolną ilość transakcji oraz związanych z nimi informacji przez bardzo długi czas.

Kasy fiskalne iPOS (inaczej zintegrowane; od angielskiego Integrated Point Of Sale) są kompaktowymi urządzeniami, które łączą w sobie cechy charakterystyczne kasy rejestrującej i urządzenia płatniczego. Nierzadko są one poszerzone o funkcjonalności serwisu internetowego gwarantującego dostęp do raportów czy zarządzania siecią urządzeń lub bazą towarową. Pierwszym urządzeniem, które spełniało polskie wymagania fiskalne jest iPOS duet.